Czy joga jest dla każdego?

Joga- czy dla każdego będzie odpowiednia?

Zajęcia z jogi bardzo różnią się od wielu innych aktywności fizycznych, jakich możemy się podjąć. Można więc słyszeć bardzo wiele na temat jogi, ale też można udać się na pierwsze zajęcia i stwierdzić, że ewidentnie nie jest to dyscyplina dla nas. Jednakże, często mówi się o tym, że wiele osób szybko zniechęca się do jogi ze względu na trudne początki, a więc sytuację, kiedy przychodzimy na pierwsze zajęcia i ćwiczy się nam ciężko, gdyż nasze ciało nie jest odpowiednio rozciągnięte i gibkie. Jak więc rozróżnić zniechęcenie słabszą kondycją fizyczną od sytuacji, kiedy faktycznie joga nie jest dla nas najlepszym sportem?

Joga na start- nie powinniśmy zniechęcać się od razu

Z pewnością warto dać sobie trochę czasu, aby poznać na czym mogą takie zajęcia polegać. Wobec tego, nawet jeśli czujemy się obolali po pierwszych zajęciach, powinniśmy kontynuować i pójść przynajmniej na kilka treningów z określoną regularnością. Zazwyczaj jest tak, że już kilka takich wyjść pozwala nam poprawić swoją sprawność tak, aby na zajęciach nie skupiać się tylko i wyłączenie na bólu mięśni. Po kilku wyjściach będziemy już wiedzieć, czy joga jest dla każdego jak twierdzą niektórzy, a raczej czy joga jest odpowiednia dla nas samych. Po pierwsze, sama joga opiera się głównie na ćwiczeniach rozciągających, które z natury nie są zbyt dynamiczne. Dodatkowo, joga ma wiele wspólnego z medytacją i z pracą nad swoim umysłem. Nie jest to więc sport, gdzie możemy szybko i energicznie wyładować swoje emocje. Z pewnością więc część osób, które lubią dynamiczne dyscypliny będzie się po prostu na takich zajęciach nudzić. To, czy treningi z jogi nas zainteresują będziemy wiedzieć już po pierwszych zajęciach wyjściach widząc, jak przebiegają i jak są prowadzone. O ile zaawansowanie poszczególnych ćwiczeń będzie rosło o tyle ich dynamika zawsze będzie taka sama.

A co z kwestiami zdrowotnymi?

Te również warto wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli już cierpimy na jakieś dolegliwości. Jeśli już posiadamy pewne dysfunkcje, warto wiedzieć, że nie wszystkie asany będą dla nas dobre, gdyż w wielu przypadkach mogą takie dysfunkcje pogłębiać. W przypadku przebytych kontuzji- musimy też mieć świadomość, że niektórych asan nigdy nie będziemy w stanie wykonać, a nawet nie powinniśmy spróbować tego robić ze względu na troskę o swoje własne zdrowie. Nawet jeśli konsekwencje ćwiczenia mimo wszystko nie pokażą się od razu, mogą objawić się po latach.

Dyscyplina dla tych, którzy chcą też ćwiczyć umysł

Joga jest pewnym systemem, gdzie ćwiczenie ciała zawsze powinno iść w parze z ćwiczeniem duszy. Jeśli więc naszym jedynym celem, jaki motywuje nas do treningów jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów albo też nie ma dla nas znaczenia, jak będziemy ćwiczyć, aby tylko wysiłek energetyczny był duży- lepszym pomysłem będzie zaczęcie uprawiania innego sportu. Joga jest przeznaczona dla osób, które raczej chciałyby w takim samym stopniu zająć się swoją duszą co ciałem, a może nawet spróbować medytacji.