czym jest joga

Na czym polega i czym jest joga?

Joga stanowi bardzo popularną aktywność fizyczną, którą najczęściej podejmują kobiety, chociaż jest to zajęcie doskonałe także i dla mężczyzn. Mając chociażby odrobinę chęci i dobrej woli, można dość szybko znaleźć w swojej najbliższej okolicy treningi, które będą w stanie wprowadzić nas w świat jogi od podstaw. Czy jednak zastanawiamy się nad tym, czym jest joga i czy faktycznie jest to zajęcie dla nas? Zanim zdecydujemy się na to, aby zacząć regularne ćwiczenia, spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej o jodze, a także o filozofii, jaka za nią stoi.

Joga, czyli pewna filozofia

Joga wywodzi się z filozofii indyjskiej i jest jednym z jej najstarszych systemów. Z jednej strony dosłownie tłumaczy się ją jako „jedność”, czyli wspólne istnienie ciała oraz duszy. Często też „joga” tłumaczy się- w szczególności w sanskryckiej filozofii- jako połączenie umysłu, intelektu i ego. Którą definicję byśmy nie przyjęli, już na pierwszy rzut oka widać, że joga nie jest jedynie prostym zestawem ćwiczeń rozciągających, a raczej pewnym systemem, w którym ćwiczenie umysłu jest tak samo ważne jak ćwiczenie ciała. Głównym celem, jaki przyświeca jodze jest osiągnięcie psychicznej oraz fizycznej sprawności, które to razem mogą zapewnić człowiekowi dobre samopoczucie, zdrowie i szczęście. Ciekawostkę może stanowić fakt, że jest to bardzo stary system, którego ślady na terenach Indii sięgają 5 tysięcy lat wstecz.

Wiele różnych sposobów na jogę

Aby móc obudzić swoje ciało oraz swój umysł możliwych jest wiele ścieżek. Jedną z popularniejszych jest uprawianie hatha joga, która to koncentruje się na naszym ciele, a więc na odpowiednim jego wytrenowaniu. Bardzo popularna jest też karma joga lub też radża joga, która określana jest także mianem królewskiej. Cechą charakterystyczną wszystkich tych ścieżek jest to, że największe różnice pomiędzy nimi można zauważyć na początku naszej przygody z jogą. Po pewnym czasie natomiast zauważymy, że wszystkie te rodzaje jogi mocno się ze sobą łączą tworząc jeden, wspólny, bardzo spójnie przedstawiony system.

W praktyce, podczas zajęć z jogi na pewno spotkamy się z pojęciem różnych „asanów”, a są to określone pozycje, jakie należy przyjmować ćwicząc jogę. Bardzo często dotyczą one naśladownictwa postawy zwierząt, co również jest dla jogi bardzo charakterystyczne. Obok różnych asan znajdziemy także pranajamy, czyli ćwiczenia typowo oddechowe, które pozwalają organizmowi odpowiednio się wyciszyć i osiągnąć upragnioną równowagę. Z jogą bardzo mocno wiąże się pojęcie medytacji, gdyż podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń można medytować, można też zajmować się mantrami, a także wizualizować sobie różne zagadnienia. Wszystko to ma na celu pracę nie tylko nad ciałem poprzez wysiłek, jaki wkładamy w wykonywanie poszczególnych asan, ale i nad umysłem poprzez jego oczyszczenie. Z każdym kolejnym treningiem powinniśmy być bardziej świadomi zarówno swojego ciała jak i tego, kim jesteśmy. Joga w szczególności spodoba się osobom, które potrzebują wyciszenia i które chciałyby same popracować nad swoją kondycją psycho- fizyczną.