Czym jest pilates?

Zajęcia z pilatesu- czego możemy się po nich spodziewać?

W momencie, kiedy dochodzimy do wniosku, że czas najwyższy trochę się poruszać i podjąć jakąś aktywność fizyczną, stajemy przed wieloma różnymi możliwościami. Oprócz typowej jazdy na rowerze czy też biegania, możemy też zapisać się na szereg zajęć o różnej tematyce, gdzie będziemy ćwiczyć w większej grupie osób pod okiem osoby prowadzącej takie spotkanie, która zazwyczaj posiada określone kwalifikacje. W taki sposób można na przykład zacząć ćwiczyć pilates- dość modną i popularną formę aktywności, która ma naprawdę bardzo wiele zalet. Czym jest pilates i jakie ćwiczenia mogą pojawić się na zajęciach z pilatesu? Czy takie zajęcia się nam spodobają?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające

Być może nie każdy ma świadomość tego, że pilates w dużej mierze oznacza szereg ćwiczeń rozciągających, które koncentrują się na naszym brzuchu oraz na kręgosłupie. Dzięki takim ćwiczeniom można więc ogólnie poprawić swoją sprawność fizyczną oraz gibkość, można też odpowiednio przygotować swoje ciało do uprawiania innego sportu, w którym znacznie łatwiej o kontuzje, ale można też poprzez takie ćwiczenia popracować nad tymi mięśniami i partiami ciała, które kiedyś już uległy kontuzji- w takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest jednak konsultacja z fizjoterapeutą. Podczas ćwiczeń zazwyczaj spotkamy się ze spokojną muzyką, która ułatwia relaksację oraz pomaga skoncentrować się na trenowaniu poszczególnych partii ciała. Można więc powiedzieć, że nie jest to tak dynamiczny sport jak chociażby aerobik, podczas zajęć z pilatesu raczej powinniśmy się spodziewać więcej elementów z jogi, a nawet z baletu, które modelują naszą sylwetkę i wzmacniają mięśnie. Podczas zajęć często wykorzystuje się do ćwiczenia duże piłki, dzięki którym można jeszcze efektywniej rozciągać poszczególne partie ciała.

Kto może ćwiczyć pilates?

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę na takie zajęcia może przyjść każdy. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, a nawet nie ma ograniczeń, co do sprawności naszego organizmu- możemy przyjść nawet po kontuzji, aby delikatnie zacząć uaktywniać się ruchowo, w zajęciach mogą uczestniczyć kobiety w ciąży, a nawet osoby starsze.

Dzięki uczestnictwie w takich zajęciach przede wszystkim rozciągamy mięśnie całego ciała, a więc możemy poprawić swoją kondycję i sprawność fizyczną. To jednak nie wszystko. Pilates będzie odpowiednią formą aktywności dla osób zestresowanych, które chciałyby w jakiś sposób móc odreagować i pozbyć się negatywnych emocji. Pilates pozwala się odprężyć, a dodatkowo delikatna muzyka koi zmysły i zapewnia odprężenie. Ćwiczenia z pilatesu pozwolą nam także zrzucić zbędne kilogramy, zwłaszcza, jeśli będziemy się starali ćwiczyć sumiennie i dokładnie. Szczególnie powinniśmy zauważyć efekty w okolicach brzucha, gdyż to właśnie na brzuch takie ćwiczenia oddziałują najmocniej. Dodatkowo, zajęcia pomagają uczyć nas odpowiedniego oddychania. Jak więc widać- mają wiele zalet więc na pewno warto sprawdzić, czy ich forma przypadnie nam do gustu.