Nawigacja
Ostatnie Obrazy
Najnowsze video
TEM2-294 w akcji
ST44-1113+SM42-693...
ST44-172, Nurzec
ST44-1109 Sycze
Targi Hobby Pozna...
M62M-014
Euronaft
SU46-041
ST44-2046
ST44-2026+ST44-2050
Ostatnie artykuły
Salon Hobby 2015 czy...
Rogowskie Impresje
Pobiedziska i Trybun...
Żnin 2015
Kolejna solówka
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 82
Najnowszy użytkownik: Acid_Rain
Ostatnie komentarze
I z tym się liczyli...
No i gorączka opad...
Niestety to cena za ...
WTF.
Relacja + zdjęcia i...
Oby to nie był jedn...
Zadziwiająco szybko...
Torowisko Roco.
Byłem, bardzo fajne...
Taka sytuacja... B)
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Trójporozumienie dla Łodzi i pasażerów kolei
Kolej28 marca 2011 roku miało miejsce podpisanie umowy o współpracy w ramach przebudowy dworca Łódź Fabryczna, pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe, Miastem Łódź i Polskimi Kolejami Państwowymi SA. Wspólnym celem trzech stron porozumienia jest realizacja inwestycji, mających doprowadzić do gruntownej rewitalizacji oraz przekształcenia obszarów Dworca Łódź Fabryczna i stworzenia multimodalnego węzła komunikacyjnego, co umożliwi włączenie przebudowanego dworca do obsługi linii średnicowej i przebiegu przez Łódź kolei dużych prędkości. W ramach porozumienia strony zobowiązują się do ścisłego współdziałania w celu prawidłowej i terminowej realizacji postępowania przetargowego, a następnie przy nadzorowaniu i rozliczaniu prac realizowanych przez wykonawcę/wykonawców wyłonionych w toku tego postępowania.
- Podpisanie umowy o współpracy miasta ze spółkami kolejowymi otwiera drogę do realizacji jednego z największych urbanistycznych wyzwań w historii Łodzi i największej inwestycji w tej części Europy. To nie będzie tylko przebudowa od lat zapomnianych okolic Dworca Fabrycznego. Obszary miasta, które odzyskamy w wyniku tej inwestycji staną się centrum przemysłów kreatywnych, miejscem prezentacji sztuki nowoczesnej i atrakcyjnych ekspozycji. Mówimy tutaj o nowych funkcjach i drogach rozwoju miasta - stwierdziła Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi.
- To inwestycja na niespotykaną dotąd skalą, stąd potrzeba precyzyjnego określenia zasad współpracy i finansowania wspólnego przedsięwzięcia. Tym samym finalizujemy kwestię skomplikowanej inżynierii finansowej przy budowie obiektu, który stanie się również pierwszym elementem kolei dużych prędkości w Polsce - powiedział Zbigniew Szafrański prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- Ta inwestycja ma znaczenie podwójne. Po pierwsze usprawni komunikację, gdyż połączy poszczególne gałęzie transportu publicznego. Po drugie zaś zmieni oblicze Centrum Łodzi. PKP S.A. zmierza do tego, by modernizowane dworce były miejscami związanymi nie tylko z podróżą. Powstawać tam mogą także centra handlowe, hotele czy biurowce. Tak właśnie będzie w przypadku Łodzi Fabrycznej - mówi Paweł Olczyk - członek zarządu PKP S.A., dyrektor zarządzania nieruchomościami i nadzoru właścicielskiego.
Postępowanie, dotyczące przebudowy dworca Łódź Fabryczna prowadzone jest w trybie przetargu ograniczonego. Rozpoczęto je w grudniu 2009 roku poprzez opublikowanie m.in. w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej ogłoszenia o postępowaniu. Wnioski o udział w postępowaniu do dnia zakończenia tego etapu, czyli 1 kwietnia 2010 roku, złożyło 12 firm lub konsorcjów. Komisja przetargowa zbadała złożone dokumenty m.in. pod kątem posiadanych przez zgłoszone firmy odpowiednich uprawnień, zdolności finansowej, a także posiadanej wiedzy i doświadczenia oraz potencjału technicznego i kadrowego, umożliwiającego wykonanie zadania. 4 listopada 2010 r.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły listę pięciu konsorcjów, mających otrzymać zaproszenia do składania ofert na budowę podziemnej części stacji Łódź Fabryczna. W wyniku protestów i wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej w ogłoszonej w listopadzie tzw. krótkiej liście wykonawców zaszły zmiany. W związku z tym, 14 lutego 2011 roku ostatecznie do składania ofert cenowych zaproszono 5 konsorcjów. Termin złożenia ofert przez wybrane konsorcja początkowo wynosił 40 dni. Ze względu na prośby oferentów został on jednak przedłużony o dwa tygodnie. Natomiast podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest do czerwca 2011 r.
Zamówienie obejmuje m.in. wykonanie dokumentacji projektowej, budowę tunelu dla prowadzenia ruchu dalekobieżnego, regionalnego, aglomeracyjnego i kolei dużych prędkości, budowę stacji kolejowej i dworca kolejowego Łódź Fabryczna, jako stacji podziemnej dla czterech peronów i ośmiu torów. Tory i perony nowego dworca Łódź Fabryczna zlokalizowane będą 16,5 metra pod ziemią, a 10,5 metra nad nimi przebiegać będzie sieć podziemnych ulic i część dworca autobusowego. Część nadziemną stanowić będą hotele, biurowce i obiekty handlowe oraz apartamenty mieszkalne.
W ramach projektu wykonany zostanie również system parkingów dla samochodów "Parkuj i Jedź" oraz parking dla rowerów. Dojazd do dworca kolejowego Łódź Fabryczna zapewniony będzie ulicami: P.O.W, Składową i Węglową. Ponadto zostanie zrealizowana przebudowa linii tramwajowych w obrębie dworca kolejowego wraz z budową przystanków tramwajowych oraz budowa przystanków przesiadkowych autobusów miejskich, regionalnych i dalekobieżnych, po stronie północnej dworca kolejowego.
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie oraz budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego stanowiącego multimodalny dworzec Łódź Fabryczna, położonego w obszarze inwestycji Nowe Centrum Łodzi. Inwestycja polega na rozbiórce istniejących obiektów i infrastruktury, wykonaniu głębokich wykopów wraz z ich zabezpieczeniem i wywiezieniem urobku ziemi oraz wzniesieniu obiektów budowlanych. Prace zrealizowane będą w rejonie ulic: Kilińskiego, Narutowicza, Składowej i Węglowej oraz na terenie obecnego Dworca Łódź Fabryczna i terenów bezpośrednio przyległych Do 2014 roku w centrum miasta powstanie nowoczesne, pierwsze tego typu w Polsce multimodalne centrum transportu osobowego. W jednym miejscu będzie znajdował się dworzec autobusowy oraz kolejowy, przygotowany do obsługi kolei dużych prędkości i otoczony przestrzenią komercyjną wysokiej klasy, a wszystko to na dwóch poziomach w głąb ziemi. Dzięki temu dworzec może stać się węzłem przesiadkowym komunikacji publicznej dla całej aglomeracji łódzkiej i w znaczącym stopniu ułatwić komunikację mieszkańcom. Zamawiającymi są: PKP PLK S.A., PKP S.A. oraz Miasto Łódź. Wstępny koszt projektu szacowany jest na ok. 1,9 mld złotych, przy dofinansowaniu w ramach POIiŚ na poziomie ponad 1,2 mld złotych. Okres realizacji projektu przewidywany jest na lata 2011-2014.

Realizacja projektu POIiŚ 7.1-24.2 (Lot B) podzielona została na dwa zadania:
 • zaprojektowanie i wykonanie przebudowy stacji Łódź Widzew i części szlaku Łódź Fabryczna - Łódź Widzew od km 2,250 do km 7,200 wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji dla całego odcinka Łódź Fabryczna - Łódź Widzew oraz modernizacji linii objazdowej Łódź Widzew - Łódź Chojny - Łódź - Kaliska ("Lot B1");
 • modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź, etap II, Lot B2 - odcinek Łódź Widzew - Łódź Fabryczna ze stacją Łódź Fabryczna oraz budową części podziemnej dworca Łódź Fabryczna przeznaczonej dla odprawy i przyjęć pociągów oraz obsługi podróżnych. Przebudowa układu drogowego i infrastruktury wokół multimodalnego dworca Łódź Fabryczna - budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego nad i pod ul. Węglową ("Lot B2")

 • Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską i znajduje się na liście projektów podstawowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zadanie 7.1- 24.2 - Modernizacja linii kolejowej Warszawa Łódź, etap II, Lot B - odcinek Łódź Widzew - Łódź Fabryczna ze stacją Łódź Fabryczna oraz budową części podziemnej dworca Łódź Fabryczna przeznaczonej dla odprawy i przyjęć pociągów oraz obsługi podróżnych.
  Przebudowa układu drogowego i infrastruktury wokół multimodalnego dworca Łódź Fabryczna - budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego nad i pod ul. Węglową.

  Źródło: portal Rynek kolejowy
  Komentarze
  Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Losowa Fotka
  Shoutbox
  Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

  05-12-2018 21:15
  14 grudnia to taki nadzwyczajny dzień, kiedy łamiemy się flexami i życzymy sobie wszystkiego pzejezdnego... kto ma chęć i ochotę... zapraszamy na wigilię klubową.

  20-11-2018 16:14
  Zaktualizujcie skład klubu połowa ludzi już nie jest członkami klubu, a największą żenadą jest pokazywanie jako skarbnika człowieka który od kilku lat nie płaci składek, i powinien sam si

  19-09-2018 15:33
  Melduję się! Grin

  10-09-2018 09:57
  Ze względu na malusi błąd w kalendarzu sugeruję przesunąć termin "wigilii" na 28.09. Poprzedni termin to czas zabawy we spólnym gronie w Braniewie Grin

  06-09-2018 20:00
  Dupy nie urywa... ale cierpliwości... nie od razu łkmk zbudowano... narazie to kurz zdmuchujemy. Przenieśmy rozmowę nieco głębiej a ja czekam na potwierdzenie terminu wigilii Smile

  06-09-2018 19:48
  Raczej stypa, rzeczywiście strona działa, ale jest martwa podobnie jak klub.

  06-09-2018 14:05
  Proponuję spotkanie "wigilijne" 5.10.2018 r. Co Wy na to ? Grin

  24-10-2017 17:52
  Spotkanie "zaduszkowe" w sobotę o 17.00. Grin

  18-11-2016 10:19
  Wigilia zaplanowana na 16.12.2016 , na 17-stą. Smile

  15-10-2016 06:11
  Pisze tu bo na forum nie każdy może wejść, w poniedziałek o 14-tej przestawiamy z Piotrkiem makietę aby sprawdzić poprawność mocowania, pomoc mile widziana.

  23-09-2016 08:45
  Jakby ktos jeszcze dzis sie wybieral niech da znac 506 646 435. Wieczorem bede wracal przez lodz

  23-09-2016 08:31
  Dodzwonić się do piotrka nie da a od środowej nocy nocuje 50m od klubu w nu hotelu Pfft

  29-08-2016 19:40
  My nie, ale oni może tak, trzeba pytać,głębiej.

  21-08-2016 08:49
  Wybieracie się na foty z elektryfikacji linii 201 Maksymilianowo-Gdy
  nia?

  15-07-2016 12:48
  serdeczne pozdrowienia z daleka...... Smile PS. 29/07.... Smile Smile Wink

  Copyright © 2007, Created by Acid Rain
  Walcz ze spamem! Kliknij tutaj!