ANDRZEJ SADŁOWSKI urodzony w Sopocie w 1948. Od ponad 30 lat mieszkaniec Rumi. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w modelarstwie morskim. Największe sukcesy to brązowy medal na mistrzostwach świata w roku 1998, Mistrz Polski w roku 2000 oraz srebrny medalista mistrzostw Europy 2003 roku. Autor największej w Polsce kolekcji mikromodeli Polskiej Marynarki Wojennej od floty z bitwy pod Oliwą z roku 1627 po przez okres międzywojenny aż do lat osiemdziesiątych XX w wykonanej w skali 1/400. Jego prace znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Wisły w Tczewie. Jeden z dwóch bohaterów filmu dokumentalnego pt. „Na kaszubskiej bocznicy” poświęconemu modelarstwu kolejowemu. Uczestnik programu poświęconemu modelarstwu w TVP 2, TV Polsat oraz kilkakrotnie w telewizji gdańskiej. Jedno z jego licznych spotkań z młodzieżą odbyło się na żaglowcu „Dar Młodzieży” podczas 4 dniowego rejsu po Bałtyku. Zorganizował i poprowadził pierwsze Mistrzostwa Polski w Modelarstwie Kolejowym w roku 2001 w Gdańsku. Od roku 2004 poświęcił się całkowicie w budowie obrazów przestrzennych. Jest również współautorem makiety w skali 1/500 Kazimierza Dolnego przedstawiającą tą miejscowość z ok. 1910 roku. Jako ciekawostka tej makiety jest to, że oprócz ponad 330 obiektów zostało precyzyjnie wykonanych 2676 drzewek z pokazaniem poszczególnych miniaturowych gałęzi. W sumie nad tą makietą pracowało trzech modelarzy przez 16 miesięcy. Dziś znajduje się w Muzeum Nadwiślańskim w Kamienicy Celejowskiej i należy do atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego.
Prace Andrzeja Sadłowskiego wystawiane były w muzeach w Warszawie, Gdańsku, Tczewie, Krokowej i Pucku oraz na wystawach w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Wrocławiu oraz na Międzynarodowych Targach Gdańskich. Najwięcej zwiedzających było w Lipsku podczas Międzynarodowych Targów Modelarskich gdzie w ciągu trzech dni przewinęło się ponad 83 tys. zwiedzających w tym zorganizowane wycieczki z Polski. Od pierwszej wystawy w roku 1982 do dzisiaj prace modelarskie obejrzało ok. 248 tys. osób.
Składam kondolencje rodzinie Andrzeja, a także całemu światkowi modelarskiemu. Zmarł naprawdę wartościowy i niezwykle przyjazny człowiek. Cześć jego pamięci.
Oto informacja, którą otrzymałem mailowo od Leszka Lewińskiego: Uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Sadłowskiego odbędą się w piątek, dnia 20 grudnia 2013 roku, w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi (tzw. Stara Rumia, ul. Kościelna 20) według następującego porządku:
godz. 10:30 - modlitwa różańcowa
godz. 11:00 - Msza Święta
ok. godz 11:40 - ceremonia pogrzebu na cmentarzu przy kościele.
Modelarskie osiągnięcia ś.p. pana Andrzeja Sadłowskiego były również inspiracją dla mnie. W szczególności Żuławy w miniaturze. Dołączam się z szacunkiem do kondolencji.
Pisze tu bo na forum nie każdy może wejść, w poniedziałek o 14-tej przestawiamy z Piotrkiem makietę aby sprawdzić poprawność mocowania, pomoc mile widziana.
dokładnie o tym samym pomyślałem, o malowaniu. Schemat i barwy będą ładnie wyglądały na tej lokomotywie Uradowała mnie informacja, że jest szansa na ich powrót
Kupił je Boguś Plata ale czy przywróci do życia i ile to nie wiadomo. Podobnie zresztą jak z SU45. 5 maszyn poszło i podobno minimum 2 mają być ożywione. Czas pokaże.