Projektujemy i tworzymy ogród- dlaczego warto pamiętać o keramzycie?

Budując swój ogród chcemy dołożyć wszelkich starań do tego, aby wybrane do niego rośliny miały szansę dobrze się rozwijać i rosnąć piękne. Planujemy, projektujemy, rysujemy, kupujemy, sadzimy. Żeby jednak całe to przedsięwzięcie miało sens- powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jaka jest gleba w naszym ogrodzie i czy rzeczywiście będzie odpowiednia do uprawy tych gatunków roślin, które wybraliśmy. W przeciwnym razie albo będziemy musieli ograniczyć się do roślin o niskich wymaganiach glebowych albo raz wykonane nasadzenia trzeba będzie powtórzyć.

 

Tutaj doskonale sprawdza się w praktyce zastosowanie keramzytu. Bez trudu zamówimy go ze strony Leca® KERAMZYT, a w mniejszej ilości możemy go doraźnie zakupić w sklepie ogrodniczym. W czym może się on okazać szczególnie pomocny?

Radzenie sobie z glebą ciężką i podmokłą

Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakim musimy się zmierzyć w naszych ogrodach. Niska jakość gruntu sprawia, że uprawa większości roślin jest niemalże niemożliwa. Jałowa i gliniasta ziemia zachowuje się w praktyce bardzo niekorzystnie dla rozwoju systemów korzeniowych roślin. Jest ciężka i mało przepuszczalna, przez co powoduje zastoje wody, które prowadzą do gnicia korzeni roślin. Z kolei podczas suszy zaczyna wysychać zamieniając się w trudną do ponownego nawodnienia skałę. W takiej glebie źle rozwijają się nie tylko tradycyjne krzewy, ale i byliny (szczególnie jeśli zależy nam na ich dobrym zimowaniu) i rośliny cebulowe (które nie lubią zastojów wody).

 

W takiej sytuacji kruszywo od  Leca® KERAMZYT może pomóc nam na dwa sposoby:

 

  • Mamy możliwość wykonania warstwy drenującej, która umożliwi odpływ nadmiaru wody z gruntu, gdzie regularnie pojawiają się jej zastoje. Po wykopaniu solidnej warstwy ziemi układa się kilkudziesięciu centymetrową warstwę kruszywa tak, aby dobrze odprowadzała wodę. Warto zaznaczyć, że keramzyt przepuszcza wodę, ale nie niszczeje pod wpływem jej działania. Jest kruszywem trwałym, całkowicie odpornym na grzyby i pleśnie.

 

  • Keramzyt można wykorzystać do uzdatniania jakości gruntu. W tym celu należy przekopać i rozpulchnić glebę na odpowiednią głębokość, a następnie wymieszać z kruszywem o odpowiedniej frakcji. Zaleca się dodatkowo wzbogacenie mieszanki glebowej o ziemię torfową, czarnoziem czy ziemię kompostową lub nawet sam kompost. Warto zwrócić uwagę na ph powstałej mieszanki szczególnie, jeśli chcemy wykonać nasadzenia roślin, które wyraźnie preferują ziemię zasadową lub wręcz przeciwnie- kwaśną. Cały zabieg pozwoli nie tylko rozluźnić strukturę gleby, ale też odpowiednio ją napowietrzy i zaopatrzy w potrzebne do rozwoju roślin składniki pokarmowe.