Sport a zdrowie

Jakie korzyści wynikają z aktywności fizycznej?

Często możemy spotkać się z określeniem, że sport to zdrowie. Powiedzenie to stało się już tak wyświechtane, że często nawet nie za bardzo zastanawiamy się, co tak naprawdę oznacza, dlaczego i w jaki sposób aktywność fizyczna oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. A z pewnością warto to wiedzieć po to, aby lepiej zmotywować się do podejmowania wysiłku, czy to w formie rozrywki czy poprzez regularne treningi związane z daną dyscypliną.

Na przekór depresji

Warto bowiem zacząć od tej mniej oczywistej strony, która dotyczy naszej kondycji psychicznej. Na pierwsze objawy depresji bardzo często zaleca się ruch na świeżym powietrzu, gdyż to naprawdę pomaga poczuć się nam lepiej. Podczas uprawiania sportu w naszym organizmie wytwarza się hormon szczęścia, dzięki któremu czujemy się lepiej. Sport pozwala także regulować poziom innych hormonów w naszym organizmie, a w szczególności wpływa na produkcję kortyzolu- tego, co odpowiedzialne jest za odczuwanie przez nas stresu. Dlatego aktywność fizyczna w szczególności jest polecana osobom, które często i dużo się stresują, są znerwicowane, zmęczone i wydaje im się, że nie mają energii na nic. Okazuje się, że odpowiednio dobrana dyscyplina sportowa może zdziałać cuda. Jak więc widać, warto zacząć się ruszać nie tylko po to, aby zadbać o ciało, ale i o duszę.

Sport a zdrowie fizyczne- tutaj także można zdziałać wiele

Tutaj można długo wymieniać, gdyż faktycznie sport najmocniej oddziałuje na nasze ciało i zdrowie. Z jednej strony wzmacnia odporność naszego organizmu, zwłaszcza jeśli jest to sport, który staramy się uprawiać przez cały rok, a zakłada także treningi na świeżym powietrzu. Uprawianie sportu- szczególnie tego, który angażuje wiele partii ciała- sprawia, że nasz metabolizm przyspiesza, a co za tym idzie możemy zrzucić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. Aktywność fizyczna pomaga także osobom, które mają problem z wyregulowaniem poziomu cukru we krwi- pozwala bowiem go skutecznie obniżać przyspieszając metabolizm cukrów w organizmie. Dzięki aktywności fizycznej zmniejszamy też prawdopodobieństwo zachorowania na przypadłości związane z układem sercowo- naczyniowym- mowa tutaj o miażdżycy czy zawale serca, czyli o chorobach, które niejako określa się już jako cywilizacyjne. Obniżając ciśnienie krwi i ćwicząc serce możemy dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, nawet pomimo upływu lat. W końcu, uprawiając sport dbamy o swoje stawy i mięśnie, możemy też znacznie efektywniej zapobiegać osteoporozie.

Jeśli więc do tej pory nasz wolny czas spędzaliśmy przede wszystkim na kanapie- możemy czuć się zmotywowani do tego, aby z niej wstać i poszukać sobie hobby, które będzie zakładało aktywność fizyczną. Nie każdy bowiem lubi ćwiczenia na siłowni czy treningi grupowe. Możemy natomiast jeździć na rowerze, na rolkach, możemy biegać, pływać- robić coś, co będzie nam sprawiało przyjemność, a przy okazji wzmocni zarówno nasze zdrowie jak i poprawi nasze samopoczucie.