Zamiatarki drogowe- nowoczesne pojazdy pracujące w terenie

Zamiatarki drogowe są pojazdami, które często spotyka się w terenie. Co prawda, ich działalność najczęściej jest planowana na godziny wieczorne/nocne lub też bardzo wczesne rano. Pojazdy te bowiem najczęściej nie rozwijają zbyt dużej prędkości podczas pracy w terenie, a to oznacza, że mogłyby się przyczyniać do powstawania korków ulicznych.

 

Zadaniem takiego pojazdu jest bowiem oczyszczanie przestrzeni miejskiej- zarówno dróg, chodników, poboczy, skwerów czy torowisk. Zamiatarki są pojazdami posiadającymi specjalny osprzęt- dobrze przystosowany do szczotkowania ulic, ich zamiatania czy oczyszczania z odpadów.

Co różnicuje poszczególne modele zamiatarek?

Analizując modele zamiatarek zaprezentowanych na Terberg Matec Polska bezpośrednio na stronie https://www.terbergmatec.pl/ można przede wszystkim dokonać podziału tych maszyn na większe modele, które przypominają solidne auta ciężarowe, ale i na mniejsze, kompaktowe modele miejskie. Wielkość zamiatarki wiąże się więc z tym, na jakim terenie ma się ona poruszać. To jednak nie wszystko:

 

  • W ofercie Terberg Matec Polska znajdziemy zamiatarki z różnymi rodzajami napędów. Najbardziej typowym rozwiązaniem jest oczywiście silnik spalinowy, ale dostępne są także najnowocześniejsze modele elektryczne. W przypadku silników spalinowych warto zaznaczyć, że takie zamiatarki muszą spełniać restrykcyjne normy co do ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Dzięki temu można określić ich szkodliwość dla środowiska naturalnego jako niewielką.

 

  • Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją samego pojazdu. Niektóre modele posiadają przegubową ramę, co poprawia zwrotność maszyn na mocno ograniczonej przestrzeni. Pewnym standardem jest dość obszerna, w dużej mierze przeszklona kabina operatora takiej maszyny. Panoramiczny widok z jej wnętrza umożliwia bezpośrednią kontrolę nad tym, w jaki sposób działa maszyna, jak radzi sobie z zanieczyszczeniami i jak pracują w praktyce poszczególne elementy jej osprzętu.
  • Zamiatarki mogą się między sobą różnić samym wyposażeniem. Niektóre mają jedną dużą szczotkę obrotową, inne mają dwie, ale zdarzają się też modele z trzema szczotkami. Różna może być też pojemność wewnętrznych zbiorników i kontenerów, co niejako może nam powiedzieć coś więcej o wydajności maszyny podczas pracy non stop w terenie.
  • Różne może być też umiejscowienie osprzętu. Najczęściej, modele kompaktowe posiadają szczotki obrotowe umieszczane na froncie maszyny. Zdarzają się jednak także pojazdy, które mają szczotki z boku maszyny.